About Us

Biz Kimiz

sistemin, daha emniyetli ve sorunsuz hizmet sunabilmesi için periyodik bakim asansör ve benzeri taşıma sistemlerinin olmazsa olmazıdır. Periyodik bakim hizmeti esnasında ileriki süreçlerde ortaya çıkabilecek ariza ve tehlikeler önceden tespit edilmiş olup çalışan sistemin yıpranması süresi uzadığı için ürününüz daha uzun süre emniyetli bir şekilde hizmeti verecektir ve sanıldığının aksine bina ve isletme maliyetleriniz daha düşük olacaktır. Bu sebeple uzman servis ekibimiz ve mühendislerimizle hizmet verdiğimiz asansör ve yürüyen merdivenlerin periyodik servis hizmetini en iyi şekilde vermekteyiz.

Çünkü sizin emniyetiniz bizim için önemli !!!

DUYGU ASANSÖR her tipte asansör, yürüyen merdiven, sistemlerinin servis ve bakim hizmetini de üstlenmektedir. Firmamıza Servis ve Bakim için e-mail yolu ile veya telefonla ulaşabilirsiniz. Biz DUYGU ASANSÖR olarak sizlere en kaliteli hizmeti vermek üzere tüm ekibimiz ile birlikte hazırız.

Bu gün dünyamızda harika bir dikey taşıma aracı olarak kullandığımız ve insanlığın hizmetine sunulan asansör ilk olarak Avrupa’dan bütün dünyaya yayıldığını günümüze kadar gelen elimizdeki belgelerden öğreniyoruz. Çok eski çağlardan orta çağa 13 yüzyılın başlarına kadar kaldırma araçlarının arkasındaki güç İnsan ve Hayvan gücüydü Eski Roma Imparotorlugu saraylarında katlar arasında inip çıkan dolapların bulunduğu yazıtlardan öğreniyoruz. Romalı Mimar VITARÜS. M.S. 26 yılında yazmış olduğu eserde Romada M.Ö. 236 yıl önce dahi yük kaldırmak ve indirmek için bir takim araçlarından söz etmiştir. Daha sonra bu dolapların ilkel bir asansör olduğuna o zamanki bilim adamları karar vermişlerdir.

Orta çağ dönemlerinde buna benzer dolapların (asansör) manastırların duvarlarında dışarıdan faaliyet gösteren asansörlerin olduğu bilinmektedir bu tür asansörlerin daha çok savunma ve korunma amaçla yapıldığı düşmanların gece baskınları yaparak içeriye girmesinin önlenmesi için yapıldığı düşünülmektedir. 17. Yüz yılın baslarında VELAYER adındaki bir Fransız mimar bu ilkel aleti biraz daha geliştirerek karşı ağırlık ile daha iyi dengede çalışmasını sağladı ve bu alet elle çevrilerek hareket ettiriliyordu bunun adına ise uçan sandalye adini vermiştir. 15 yıl sonra Amerikalı mimar HENRY WATERMAN daha büyük bir dolap yaptı ve iki katli bir binada kullandı bu aleti basınçlı hava ile çalıştırarak. İnsan gücüne ihtiyaç kalmadığını gösterdi.1867 yılında EDOUX adında Fransız mühendis uluslar arası Paris sergisi münasebetiyle yeni bir kaldırma makinesi yaptı ve adini ASANSÖR (Asseneeur) koydu bu makine ziyarete gelen misafirleri en yüksek noktaya kadar çıkartıp indiriyordu.1878 yılında yine Paris sergisinde EDOUX Asansör ile 62,5 metreye yüksekliğe çıkarmayı başardı.1880 yılında bu kez Alman fizikçi ERNER VAN SIEMENS yeni bir buluş ortaya çıkardı. MANNHEIM sergisinde Elektrikten faydalandı. 1889 yılında Patiste açılan bir sergide ünlü Fransız Mühendis EIFFEL adini ölümsüzleştirdiği birde asansör kurdu ve insanlar zahmetsiz bu kuleye çıkararak Parisi seyrettirdi.

Çok değil tam 3 yıl sonra Ülkemizde İstanbul’da tarihin saklı olduğu bir kent Altın Boynuz'un büyüleyici güzelliğine bakan otelde (Pera palas), Orient Ekspres yolcularını ağırlamak için 1892 yılında Fransız Mimar Alxander Valley tarafından inşa edilmiştir. Beyoğlu’nda ilk elektrik kullanan bina olmakla birlikte, Türkiye'nin en eski elektrikli asansörüde Pera Palas otelinde bulunmaktadır. (1892) Otelin en güzel köselerinden birini oluşturan asırlık asansör adeta Pera Palas'la bütünleşmiş, yenilerine tas çıkarırcasına günümüze kadar güzelliğini ve ihtişamını koruyarak gelmiştir. 5 kişi (400)kg bir ağırlık taşıyabilen asansörün haftada bir bakimi ve yılda birkezde muayenesi yapılmaktadır. Bir Lift boy’un idare ettiği asansörde şimdiye kadar önemli bir kazanın meydana gelmemesi yüzyıllık asansörün gurur kaynağı olmuştur.

Tam 15 yıl sonra Ülkemizin ve Ege bölgemizin incisi olan IZMIR’ DE 1907 yılında Musevi Vatandaşımız olan Nesim Levi tarafından Karataş semtinde bir Asansör kuruldu, Özelikle yaşlı ve sakatların kullanımı gayesi yapılan bu asansör önceleri su buharı ile çalışıyordu bu gün ise Elektrikle çalışıyor. Bu yapı Izmirin tarihi asansör kulesiydi 60 metre yükseklikte olan bu kulede 55 metre seyir mesafeli iki asansör bulunuyor yakin bir düoma kadar bozuk olan asansörler 1995 yılında İzmir belediyesi tarafından restore edilmiştir asansörün üst katında dinlenmeniz ve İzmir körfezinin essiz manzarasını seyretmenizi olanak sağlayan bir kâffe ve resturant bulunmakatadir. Bu tarihlerden birkaç yıl arayla özelikle Istanbulun Beyoğlu semtinde birçok asansör inşa edilmiş ne yaz iki bunlar yapilam imar tadilatlarında ya da yıkılan binaların yerine yenilerin yapılması sürati ile bu tarihi asansörler yok olmuştur.

19.yüz yılın başlarında dünyada asansörlerde yapılan teknolojik devrimler sayesinde hızla ivme kazanarak Uluslar arası dev firmalar kurulmuş ve asansörde adeta bir teknolojik devrim yaratılmıştır. Bu gün bu asansörler hızları saniyede 8 metre olan ve 400 metreye kadar yükselen asansörle yapılmakta üstelik bu asansörler rahatlıkla 20- 25 kişiyi taşıyabilen akilli asansörlerdir. Akilli asansörler den çok kısa olarak söz etmek gerekirse bu asansörler bina yolcu trafgine göre tasarlanmış, hatta otomasyon sistemi sayesinde yolcunun kullanım alışkanlıkları takip ederek Örneğin: her gün herhangi bir kattan asansöre binen yolcu birkaç gün sonra sistem sayesinde otomatik olarak algılanır o yolcuyu o katta hazır bekler en önemlisi her hangi bir tehlike anında asansörün veri bankasında biriken bilgiler sayesin asansörlerin öncelikle hangi katlara yöneleceğini kendisi belirler. Asansör dolduğunda diğer katlara uğramadan gider ve vakit kaybının önüne geçerler. Ayrıca bu asansörler UPS beslemeli yapıldığı takdirde elektrik kesilmelerinde veya jenarötör arızasında asansörlerin kat arasında kalması da önlenebilmektedir. nsörlerin kat arasında kalması da önlenebilmektedir.